Historie a rekordy

Poprvé se Puzzlemánie uskutečnila v lednu 2007 v Domě dětí a mládeže v Praze 9. Soutěžilo se ve čtyřech věkových kategoriích jednotlivců od předškoláků až po dospělé. Nejlepšího času při skládání 54dílkového puzzle dosáhl devítiletý Jiří Novotný.

O rok později, na 2. Puzzlemánii, přibyla navíc kategorie T – tříčlenné týmy, která se stala velmi oblíbenou. Předchozí časový rekord překonala devítiletá Eliška Rafajová, která složila skládačku 54 dílků za 3:48. Eliška ve své kategorii zvítězila i v obou dalších ročnících, avšak svůj rekord z roku 2008 nepřekonala. To se podařilo
Gabriele Rezkové na 4. Puzzlemánii v kategorii dospělých s časem 3:08. Rekord 2:17, který v 6. ročníku Puzzlemánie vybojovala Gábina Rezková, překonala v roce 2014 patnáctiletá Berenika Tyrychová časem 2:08.
V 9. ročníku 2016 v kategorii D proběhl souboj mezi dlouholetými přebornicemi a s časem 2:04 nakonec zvítězila Kateřina Novotná, která byla jen o setinu sekundy rychlejší než druhá Eva Marková.
Ve finálovém kole 10. ročníku 2018 kategorie od 15 let překonala Kateřina Novotná svůj rekord z roku 2016 o 4 setiny sekundy a jako výzvu pro další ročník zapsala čas 2:03:97. Za zmínku stojí i neuvěřitelný výkon třináctileté Nikoletty M., která ve své kategorii C složila puzzle o necelou sekundu za vítěznou rekordmankou.

Díky, byl to zážitek, a gratulujeme!

************************************************************************************************
Puzzle je celosvětový fenomén. První zmínky o nich pocházejí ze starověké Číny. To, jak samotný název „puzzle“ vznikl, je jasné – puzzle = rébus – angličtí vědci totiž začali puzzle používat jako učební pomůcku pro učení geografie.
První skládačku puzzle vyrobil londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury v roce 1760. Spilsbury nalepil jednu ze svých map na tvrdé dřevo a truhlářskou pilkou vyřezal jednotlivé země. Vyrobil tak vzdělávací hru, která sloužila jako učební pomůcka zeměpisu pro anglické děti. Nápad však nebyl po dlouhou dobu dále rozvíjen, a tak zůstaly puzzle pouze vzdělávací pomůckou.
Puzzle v podobě, ve které ho známe dnes, vzniklo přibližně ve druhé polovině
19. století. V této době se rozšířilo i mimo Anglii a s vynálezem lupénkové pily bylo možné vytvářet různé tvary, aby do sebe dílky „pasovaly“. Na začátku 20. století začala strojní výroba, což snížilo cenu a rozšířilo tuto logickou zábavu i mezi nižší vrstvy.
************************************************************************************************
Největší puzzle
bylo složeno 28. září 2008 v německém městě Ravensburg. Na skládání, které zabralo čtyři a tři čtvrtě hodiny, se podílelo přes 15 tisíc lidí. Dohromady se jednalo o 1 076 280 dílků a velikostně to zabralo přibližně 600 m2.
Největší sériově vyráběné puzzle má velikost 32 000 dílků.